software development consultant
Skey

HTML

História

Vráťme sa trochu v čase niekde pred rok 1991. Vchádzate do miestnosti, ktorá je vyplnená jedným počítačom, táto miestnosť nepotrebuje radiátor dokonca ani keď je vonka mínus a napriek tomu je v miestnosti trenírková teplota. Sadáte si pred počítač, teda do stredu miestnosti a zadávate webovú stránku. Po niekoľkých minútach prichádza stránka. Je to stránka z druhého konca sveta, bez mäkčeňov a dĺžňov, bez obrázkov, bez jediného linku, proste čistý text.

Úžasné, však? Hovoríte si, že niečo tomu chýba. Bolo by ten text nejako označiť. Toto je nadpis, tu chcem nový riadok a tento odsek by mohol byť veďla obrázka a na konci link na predošlú a nasledujúcu stránku. To by bolo niečo, vravel si pán Tim Berners-Lee pracujúci vtedy ešte v CERN vo Švajčiarsku. Označkovať text a vytvoriť štandard. Nebolo to také jednoduché, ako to tu opisujem ale pár ľuďom sa tento nápad natoľko zapáčil, že vytvorili štandard na značkovanie textu, HyperText Markup Language (HTML) a začínajú sa písať dejiny WWW.

HyperText Markup Language

Od roku 1991 sa tento značkovací jazyk niekoľkokrát vylepšoval, názory naň sa často radikálne líšili, až do dnešného dňa, keď tu máme dve verzie HTML4.01 (rok 2000) a HTML5 (rok 2011). Ťažko povedať, či je nové HTML5 lepšie ako predošlá 4.01. Najväčším problémom pri jeho uznaní za štandard je odklon HTML5 od SGML. Nech to dopadne akokoľvek, bežného užívateľa internetu sa to nedotkne, je to len nekonečná debata programátorov na tému, čo bolo skôr, vajce či sliepka?

Okrem html, poznáme aj ďalší značkovací formát, ktorý pripúšťa nulovú toleranciu chýb v značkovaní textu a to XML, a od neho odvodený XHTML. Bezchybovosť tohoto formátu využívajú počítačové systémy na prenášanie informácií medzi sebou. Bežný laik sa s tymito súbormi nestretáva často alebo si ani neuvedomí rozdiel. Využíva sa však ako čítačka správ (RSS), sitemap súbory alebo online platby do bánk.

Za dvadsať rokov sa okolo html toho navymýšľalo už dosť a tak okrajovo spomeniem deklaráciu, ktorá môže mat tri stavy: transitional, strict a frameset. Z toho sú zaujímavé len tie prvé dve, kde transitional povoľuje aj html tagy ktoré sú zastaralé a neodporúča sa ich dnes už používať a strict ktorý zastaralé HTML tagy zakazuje a povoľuje len to čo je v danom štandarde definované.

Sémantické HTML

Sémantické HTML je spôsob písania HTML, ktoré zvýrazňuje význam informácie v kontexte informácii a nie jeho prezentáciu (výzor). HTML jazyk nám poskytuje značkovanie semantické, ale aj značkovanie výzorové. Odkedy CSS začalo pracovať korektne vo väčšine prehliadačov, autori webov boli povzbudení oddelovať informačnú časť od výzorovej časti webu. Takéto kódovanie webobých stránok, kde sú nadbytočné informácie o výzore a formátovaní textu odstránené, nieľen uľahčuje prehľadávanie webu prehľadávačmi ako googlebot a iné služby, ale dovoľuje informácie zapísané v html využiť aj v iných systémoch, napr RSS, tlač html na tlačiarni, čítačka webu pre nevidiacich a podobne. Ak niekto rozpráva o xhtml, html5, prístupovosti, čitateľnosti, optimalizácii, SEO alebo WEB2.0 s najväčšou pravdepodobnosťou rozpráva o sémantickom html.