software development consultant
Skey

Web server

Apache

Apache web server, označovaný často len Apache, je softvér webového serveru, ktorý je úzko spätý s rastom WWW. V roku 2009 sa stal prvým web servrom ktorý prekonal 100 miliónovú hranicu inštalácií na servroch po celom svete. Dominuje v konkurencii vďaka funkciám ktoré poskytuje a výkonu. Natívne prostredie pre Apache je Unixovské a bol vyvinutý pôvodne pre Linux ale dnes sa dá inštalovať na všetký známe operačné systémy. Apache web server je vyvýjaný otvorenou komunitou vývojárov a jedná sa zase o open source softvér. Od roku 1996 je najpopulárnejším HTTP serverovým softvérom a v roku 2012 sa odhaduje že obsluhuje 55% všetkých webových serverov na svete.

Čo to vlastne je? Apache web server je softvér umiestnený na serveri, ktorí prijíma požiadavky webových surferov, spracuje dáta na serveri a odošle hotovú webovú stránku so všetkými potrebnými súbormi a obrázkami naspäť k užívateľovi. Do jadra apache serveru sa dajú nainštalovať ďaľšie moduly, ktoré rozširujú jeho funkcionalitu. Tieto moduly môžu byt rôzne programovacie jazyky (php, perl, python, ...), kompresné moduly na zrychlenie prenosu dát (zip, ...), proxy, transportné protokoly (FTP), zabezpečené transportné a zásuvné vrstvy (SSL), URL rewritery (na podporu pekných URL), cache moduly (na zrýchlenie behu serveru) a mnoho ďaľšieho. Zaujímavý je aj virtual host, kedy apache vie na jednom web serveri spravovať požiadavky surferov na viac rôznych webov na tom istom serveri. V podtate, každý web má svoj vlastný adresár a podľa toho, ktorý web je práve pozeraný návštevníkom, podľa toho apache spúšťa skripty v danom adresári a odosiela správne webové stránky.

Apache web server nie je najrýchlejší web server. Určite neobsluhuje najrýchlejšie statické stránky (HTML), ale komu to vadí? (Najrýchlejší v čase písania tohto textu bol Yaws.) Dnes je vačšina webov aj tak dynamická. V porovnaní s obsluhou dynamických stránok (php) drží krok za špičkovými web servermi (Nginx, Cherokee, Lighttpd,...). Celkovo by aj tak u mňa skončil ako víťaz vďaka týmto faktorom.

Komerčné web servery

Komerčné web servery, ako je IIS od Microsoftu alebo Oracle iPlanet Web Server, používa len malé percento firiem. Väčšinou ide o štátne stránky, ktorých zamestnanci sa nevyznajú a kupujú predražené tendre. Treba myslieť na to, že tieto produkty nedávajú aktualizácie zadarmo, ako je tomu pri opensource. Takisto komunita okolo nich je malá, kvalitných a skúsených Microsoft certifikovaných správcov je málo a preto si kľudne výpýtaju nehorázne peniaze za vývoj webu. A pri problémoch a nastavovaní sa určite nezaobídete bez technickej podopory, ktorá tiež niečo stojí. Zase neodsudzujme tieto produkty. Zhrnul by som to do jednej vety, ak máte obrovské finančné prostriedky a nemáte čas ani chuť sa niečo dozvedieť o webe, jednoducho len chcete mať kvalitne spravené web stránky, odporúčam Vám ísť touto cestou.

Webhosting

Web hosting je služba ktorú ponúkajú firmy a platí sa za to. Tieto firmy sa postarajú o nákup serverov. Umiestnia ich na bezpečné a klimatizované miesto. Zabezpečia kvalitné internetové pripojenie, ktoré sa od Vašeho domáceho líši v tom, že má malú download rýchlosť, ale obrovskú upload rýchlosť (Web server predsa nesťahuje dáta ale ich odosiela Vám). Zabezpečia náhradné elektrické zdroje, ktoré v prípade výpadku prúdu nabehnú (Predsa garantujú funkčnosť 24 hodín denne, 7 dní v týždni.) V prípade, že ešte nemáte pre Váš nový web zakúpené meno, zabezpečia Vám doménové meno a nastavia ho rovno na jeden zo serverov do virtual hostu. Väčšinou ponúkajú nejaké balíky prednastavených modulov web servra (napr pripojenie k mySQL databáze, ftp kontá, emaily, a podobne) ale ak máte špecifické požiadavky na moduly web servra alebo jeho nastavenie, mali by ste kontaktovať adminov aby to zabezpečili. Ak sú neochotný čokoľvek upraviť, rýchlo ruky preč od takých webhostingov. Pravdepodobne tam sedia amatéri, ktorí nevedia tieto zmeny spraviť. Konkurencia je obrovská a keď platíte za webhosting, platíte vlastne aj za tieto služby na ktoré máte nárok. Po zakúpení webhostingu a doménového mena, máte všetko pripravené na to aby webdesignér alebo web developer, teda ja :), nahral vaše súbory (web stránky) na server a WEB JE NA SVETE.