software development consultant
Skey

Zriadenie Webu

Veľa mojich klientov ani netuší čo to znamená mať web stránku. Týmto by som im chcel vysvetliť pár základných pojmov. Každá webová stránka je umiestnená na nejakom počítači, ktorý je neustále zapnutý a pripojený k počítačovej sieti (napr. internet). Tento počítač má, okrem iného, spustený aj program zvaný webový server (je ich mnoho druhov). Program webový server má za úlohu prijímať HTTP požiadavky od klientov(webových prehliadačov) a spracovať prijaté údaje a odoslať naspäť klientovi výsledok, zvyčajne HTML dokument. Tento server má v počítačovej sieti unikátny identifikátor, takzvanú IP adresu. Momentálny štandard je IPv4 a vypadá približne takto: 192.168.0.1. Úplne nepríjemné to bude, až sa štandardne začne používať IPv6 ktorá vyzera asi takto: 2001:0db8:85a3:08d3:1319:8a2e:0370:7334. Toto je pre ľudí dosť ťažké si zapamätať. My ľudia máme radi skôr názvy a preto sa vymyslel DNS záznam, kde sú zaregistrované všetky IP adresy serverov a ich doménové názvy. Vďaka tomu, keď do internetového prehliadača napíšeme napr. google.com, náš prehliadač sa napojí na DNS server aby zistil IP adresu serveru kde sa nachádzajú stránky google.com. DNS server nám povie IP adresu a náš prehliadač vyšle požiadavku na IP adresu daného servera. Funguje to presne takto, ale to nie je momentálne vôbec podstatné. Podstatné je uvedomiť si, že na zriadenie webu potrebujeme mať web server a zakupenú doménu. Pokiaľ neplánujete nejaký obrovský a zložitý projekt, určite nebudete potrebovať vlastný web server, ale stačí Vám web hosting. Webhostingové firmy ponúkajú množstvo služieb. Aby ste neskončili so zbytočne drahým balíkom alebo s nedostačujúcim balíkom, mali by Ste sa poradiť so mnou alebo s nejakým iným web developerom, čo vlastne potrebujete. Ak Vám výrazy ako DNS parking, mySQL server, FTP, SSL, php, apache, email hosting, virtuálny server alebo support nič nehovoria, určite potrebujete odbornú radu. Určite sa neraďte s webhostingovou firmou, lebo tá sa Vám bude snažiť predať čo najviac.

Cena za webhosting pritom záleží od zložitosti Vášho projektu, pričom sa može pohybovať od 50 EUR ročne až po 1000 EUR ročne. Zásadne by som neriešil lacnejší web hosting. Odzrkadlilo by sa to na kvalite služieb, výpadkoch serveru prípadne celkovou stratou web stránok a databáz.

Cena za doménu sa líši od koncovky, v zásade platí, čím bohatšia krajina alebo populárnejšia, tým drahšia doména bude. Preto si nemyslím, že .sk doména bude niekedy drahšia ako .com doména. Ceny sa môžu pohybovať od 10 EUR ročne za .sk doménu až po 15 EUR za .com doménu. Ak by ste mali záujem odkúpiť nejakú rezervovanú doménu, pripravte sa zaplatiť sumu v tisícoch, či desatisícoch EUR. Myslím, že rekord zatiaľ drží doména pizza.com, ktorá bola v roku 2000 predaná za milión amerických dolárov. Najlepšie, ak si doménu zakúpite rovno u poskytovateľa webhostingu, ktorý sa postará o jej nastavenie v DNS záznamoch a správne fungovanie.